Genel

DemirDöküm Kalisto Digital Model Arıza ve Hata Kodları

F1 Hata Kodu

Aşırı ısınma sorunu.
►► Bu arıza durumu kombi içindeki su sıcaklığı maksimum seviyeyi aştığı zaman yaşanır. Aşırı ısı limit termostat devreye girer ve cihazı aşırı ısınmaya karşı korumaya yani emniyete alır. Bu yüzden parçaya aşırı ısı mniyet termostatı adı verilir. Bu arıza durumunda cihaz eğer kış modunda çalışıyor ise önce tesisat vanaları daha sonrasında petek vanaları kontrol edilmelidir. Vanaların her şekilde açık olması gerekir. Kapalı şekilde görürseniz eğer mutlaka kapatın. Vanalar açıksa eğer kombinizi birkaç kez resetleyin. Reset uygulamasından sonra da arıza durumunda düzelme olmaz ise bu durumda mutlaka servisi arayın. Bu gibi arıza durumları birçok etmene bağlıdır. Ana eşanjör, devir daim pompası, üç yollu vana gibi önemli parçalarda sorun olabilir. Bunun yanı sıra tesisatın tıkalı olması ya da kalorifer filtresinde tıkanmaolması gibi durumlarda da bu sorun yaşanabilir. Net tespit ve çözüm için sorunun yerinde görülmesi gerekir. Müdahale gerçekleştirmeden mutlaka uzman yardımı almalısınız.

F2 Hata Kodu

Kullanım suyu ntc sorunu.
►► Sıcak su sorunu yaşayabileceğiniz bir arıza durumudur. Sıcak su sensöründe yani ntc sinde sorun olabilir. Bunun yanı sıra ntc kablolarında kopma veya kısa devre olabilir. Ntc boruları nem yapmış olabilir. Net teşhis ve çözüm için uzman yardımı almalısınız.

F3 Hata Kodu

Kalorifer suyu sensör sorunu.
►► Kalorifer suyu sensöründe yani ntc sinde sorun olduğunu belirtir. Bu arıza durumunda sensör bağlantılarında sorun olabilir, sensör boruları nemlenmiş olabilir. Kesin tespit ve çözüm için mutlaka uzman yardımı alınması gerekir.

F4 Hata Kodu

Gaz yokluğu sorunu.
►► Ateşleme sorunu olarak bilinmektedir. Bu durumda ilk olarak gaz vanalarını kontrol edin. Daha sonra ocağınız doğalgazlı ise çalışıyor mu diye kontrol edin. Ocağınız çalışıyor ise bu durumda dairede gaz var demektir. Dairede gaz olmasına rağmen hata kodu ekranda yer almaya devam ediyor ise servis öncesi birkaç reset uygulaması yapın. Arıza durumunda yine bir değişiklik olmaz ise; bu durumda elektronik kart, gaz valfi ya da ateşleme iyonizasyon elektrodlarında sorun olabilmektedir. Sorunun çözümü için servis ile iletişime geçiniz.

F5 Hata Kodu

Atık gaz sistemi sorunu.
►► Kalisto model kombilerin çeşidine göre arızalı parçaların değişebildiği hata kodudur. Bu arıza durumunda cihazınız eğer bacalı ise; baca çekmiyor olabilir, baca tıkanmış olabilir ya da baca sensörü arızalı olabilir. Hermetik ise; fan arızası, anakart arızası ya da prosestat arızası söz konusu olabilir. Bu gibi durumlarda arıza ancak yerinde görülür ise net bilgi verilebilir ve işlem yapılabilir. Bu anlamda yapılması gereken şey uzman desteği almak ve kullanıcı olarak cihaza herhangi bir müdahalede bulunmamaktır.

F6 Hata Kodu

Dış hava sensör bağlantı problemi.
►► Dış hava sensörü her kombide olmayan bir parçadır. Dış ortamın sıcaklık durumuna bağlı kombinin çalışmasına yardımcı olur. Kalisto model kombinizde dış hava sensörü varsa eğer arızalı olabileceğini belirtir. Dış hava sensörü yoksa eğer; elektrik aksamında bir sorun olabilir. Mevcut arızanın tespiti ve onarımı için mutlaka uzman yardımı alınmalıdır.

F7 Hata Kodu

Tesisat su basınç problemi.
►► Bu arıza kodu Kalisto model kombi basıncının yüksek ya da düşük olduğunu belirtir. Panelin solunda bulunan bar göstergesine bakın. 1 barın altını gösteriyorsa düşük demektir. 2.5 barın üstünü gösteriyorsa yüksek demektir. Basınç düşükse eğer Kalisto kombinin sol altındaki siyah doldurma musluğunu sola çevirip bar göstergesi 1,5 olana kadar su basmanız gerekir. Basınç yüksek ise; Kalisto kombiye en yakın kalorifer havasını almalı ve basıncı bu şekilde 1,5 bara kadar düşürmelisiniz. İşlemlerden sonra arıza düzelecektir. Düzelme olmadığı taktirde resetleme işlemi uygulamalısınız. Reset sonrasında da arızanın devam ettiği ya da işlemin yapılamadığı durumlarda uzman yardımı almalısınız.

OC Hata Kodu

Dış hava sensörü devrede.
►► Bu bir arıza durumu değildir. Dış hava sensörü olan kombilerde dış hava sensörünün devreye girdiğini belirtir. Bir süre sonra ekrandan kod silinecektir.

CC Hata Kodu

Dış hava sensörü devrede değil.
►► Bu bir arıza durumu değildir. Dış hava sensörü olan kombilerde dış hava sensörünün devreye girdiğini belirtir. Elektrik enerjisi kesilip yeniden verildiğinde genelde ekranda belirir ve kısa sürede ekrandan silinir.

Kategoriler:Genel

Tagged as: , ,

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s