Petek Temizleme

Petek Temizliği Nasıl Yapılır?

Kış geldiğinde vazgeçilmez bir hizmet olan petek temizleme yaz geldiğinde unutulan hizmetler arasındadır. Yaz aylarında çalışmayan ve sirkülasyon olmayan kalorifer tesisatında çamurlaşma, tortu tabakası oluşumu ve korozyon oluşumu daha hızlı olacaktır. Peteklerin temizleme işlemi yapıldığında, kalorifer tesisatında ve petek kanallarında oluşan pislikler, petek temizleme makinesi ile çözülüp, çamurlaşmış paslı su tesisat dışına çıkarılmaktadır. Bu uygulama ile tesisatta dolaşımda olan su yenilenmekte, kombi sirkülasyon arızalarının önüne geçilmekte ve ısınmada maksimum verim sağlanmaktadır.

Petek radyatör kalorifer temizlemenin nasıl yapılacağı aşama aşama aşağıda sıralanmıştır.

1. Kombi kapatılır.

2. Kombi su giriş vanaları kapatılır.

3. Tüm radyatörlerin giriş ve çıkış vanaları kapatılır.

Amaç: Temizlik esnasında tesisattan çıkacak kireç tortu gibi maddelerin kombinin içerisinden dolaşarak filtreleri eşanjör, sirkülasyon pompası gibi hassas malzemeleri tıkaması yada bozmasını engellemektir.

4. Petek Temizleme Makinesi banyodaki havlupan ya da petek sökülerek onun yerine tesisata bağlanır.

-Makineyi tesisatın herhangi bir yerinden ya da kombinin altından da tesisata bağlayabilirsiniz. Ancak banyodan bağlamamızdaki sebep temizlik yaparken hem temiz su musluğu lazım hem de bir pis su gideri olması gerekiyor. Bunları aynı anda bulabileceğimiz en uygun yer banyodur. Aynı zamanda temizlik yaparken oluşacak kirlenmenin temizlenmesi kolaydır. Halı veya parke üzerinde temizlik yaparken dökülecek su ya da kimyasal temizleme sıvısı zararlara neden olabilir.

5. Kombi kapatılıp makine bağlantıları yapıldıktan sonra bütün petekler açık bir şekilde 10 dakika makinanın çalıştırılması sağlanır.

6. Temiz su musluğu açılarak makinaya temiz su alınır, makinede temiz suyu tesisata basarak kaba pisliğin atılmasını sağlar. Tesisattaki kaba pislik ve çamurlaşma tamamen atılana kadar tüm peteklerde teker teker işleme devam edilir.

7. Tüm tesisattaki kaba pislik atıldıktan ve tesisat temiz suyla doldurulduktan sonra tahliye ve temiz su dolum hortumları sökülür.

8. Açık olan petek iyice temizlendikten sonrakapatılır ve bir sonraki petek açılarak sırasıyla bu şekilde devam edilir.

Soru: Neden bütün petekler açık şekildeyken temizlik yapmıyoruz ?

Cevap: Buradaki amaç yüksek debinin tek peteğe verilerek verimli bir şekilde temizlik yapılmasıdır. Bütün petekler açık şekilde temizlik yaptığımızda basınçlı su en yakın petekten geri dönecektir ve sonraki petekler istenilen şekilde temizlenemeyecek veya sonraki peteklerde iyi bir süpürme etkisi olamayacağı için sökülen pislikler dışarı atılamayacaktır.

9. Tüm peteklerdeki temizlik işlemi tamamlandıktan sonra durulama işlemine geçilir. Durulama işlemine başlamadan petek temizleme makinesinin filtresi temizlenir, sisteme temiz su basılarak sistemdeki kimyasallı ve pis su atılır. Tesisatta, kireç, tortu, çözelti ve kirli ve kimyasallı su kalmayana dek durulama yapılır.


Sistemi kombiye bağlamadan önce kombi filtresi de temizlenir. Daha sonra kombi bağlantıları yapıldıktan sonra kombi çalıştırılır ve sistem basıncı 1.5 bar olana kadar su takviyesi yapılır.

10.Kombi çalıştırıldıktan sonra bütün peteklerin havası alınır ve peteklerin ısınması kontrol edilir.

11. Temizliğin tamamlanması genellikle 1-2 saat sürmektedir.