Genel

Oda Termostatı Faydalımı dır?

Oda termostatı almaya karar verdiğinizi düşünüyorum ama faydası konusunda tedirginliğiniz varki bu sayfada bu makalemizi okuyorsunuz. Oda termostatının faydası var ama bu faydayı zarara çevirecek durumlarda vardır. Bu durumlardan ilerleyen paragraflarda bahsedeceğiz.

Oda termostatı kullanılan ısıtma cihazına bilgi vererek istenilen oda sıcaklığını ayarlayan cihazlardır. Kablolu, kablosuz, programlanabilir, Uzaktan Yönetilebilir modelleri vardır. Oda termostatı bulunduğu ortamın sıcaklığını ölçerek istenilen sıcaklık değerlerine gelinceye kadar ısıtma cihazına çalışması bilgisini gönderir ve ortam istenilen sıcaklığa geldiğinde ısıtma cihazına ortamın istenilen sıcaklığa geldiğini ve ısıtmaya ara vermesi gerektiği bilgisini verir. Örnekleyecek olursak evimizde kullandığımız oda termostatlarını 23 dereceye ayarlıyoruz. oda termostatının bulunduğu oda ortalama 23,5 dereceye geldiğinde kombimiz ısıtmayı durduruyor. Yine oda termostatı ölçüm yapmaya devam ederek oda termostatının bulunduğu oda ortalama 22,5 dereceye geldiğinde kombimiz tekrar ısıtma konumunda devreye giriyor.

Oda termostatı hem komfor hemde kullanılan yakıtta tasarruf sağlıyor. En iyi tasarruf için aşağıdaki yöntemleri denemelisiniz.

Isı Yalıtımlı Binalarda ve / veya Güneş Alan Binalarda

oda termostatını ısı yalıtımlı bir binada kullanıyorsanız kombinizin derecesinin 55-75 arasında tavsiyem 65 dereceye ayarlayınız. Oda termostatının sıcaklığını ise evde olduğunuz durumlarda 22-24 derece arasında ayarlayınız. Gece yatarken oda termostatının derecesini 14-18 derece arasında kullanabilirsiniz. Evde olmadığınız zamanlarda ise yine 14-18 derece arasında kullanılmasında fayda var. Isı yalıtımlı evlerde radyatörlerin vanalarını kapatmanızı tavsiye etmiyorum. Kullandığınız tüm odalardaki radyatörlerin açık olmasına özen gösterin. Özellikler salon , hol, koridor gibi ortak alanlarda kesinlikle radyatör olmadır. Bu ortak alanlardaki radyatörleri kesinlikle kapatmıyorsunuz.

Evde Tek Başıma Yaşıyorum. Nasıl Tasarruf Sağlarım?

Bu sorunuza cevabım şu şekilde olacaktır. Kombinin çalışma mantığını kavramak gerekiyor. Bu nedenle tecrübeli biri olarak şunu tavsiye ediyorum. Sürekli oturduğunuz oda küçük bir oda tercih edin. Zaten tek kişisiniz. İkinci olarak radyatörleri kapatmayın evinizde ısı yalıtımı varsa. Eğer kapatırsanız en az 4 metre petek açık olmalıdır. Kombinizin derecesi 70 derece üzerinde olmalı ve oda termostatını yukarıdaki paragrafta belirttiğim gibi kullanmalısınız.

Isı Yalıtımı Olmayan Binalarda ve / veya Güneş Almayan Binalarda

Oda termostatı kullanılmasını önermiyoruz. Önemli olan ısıyı üretmek değil ısıyı kaçırmamaktır.

Oda termostatını nasıl kullanmalıyız?

Oturma odanızı küçük odalarda kullanmaya özen gösterin. Hatta mümkünse dışarı nizam olmayan yerlerden uzak durun. Mesela evinizin orta odasını kullanabilirsiniz.

Oda termostatını kesinlikle evin iç odalarından birine takılmalıdır. Kesinlikle dış cephesi olan odalara takılmasını önermiyorum.

Kombinizin sıcaklığını minimum 60 derece yapmalısınız. Oda termostatını ise evde olduğunuz durumlarda 22-23 derece arasında evde olmadığınız durumlarda 20-22 derece gece yatarken 20-21 derecelerde kullanabilirsiniz. Kullanmadığınız odaların peteklerini kapatabilirsiniz fakat dikkat etmeniz gereken 4 metre petek açık olmasına kesinlikle dikkat edin ve kesinlikle ortak kullanım alanlarındaki petekleri kapatmayın.

Oda Termostatının Faydaları

  • Tasarruf sağlar
  • Konfor Sağlar
  • Kombinin yanına gidip ayar yapma derdinden kurtuluyorsunuz
  • Programlı modellerde siz eve gelmeden eviniz ısınabiliyor
  • Sağlıklı bir ısınma sağlıyor.
  • Termostat kombiye dur komutu gönderdiğinde sirkülasyon pompası da kapandığından elektrik tasarrufu da sağlamış oluyoruz.

Oda termostatı hakkında soru cevap şeklinde sizleri bilgilendirebilirim. Bu nedenle sorularınızı iletişim sayfamızdan veya yorum bölümünden bizlere iletmeniz halinde en kısa sürede cevaplayıp sizleri bilgilendireceğim.

Oda Termostatı Nasıl Kullanılmalıdır.

Oda termostatı kullanmaya karar verdik ve termostatımızı ısıtma sistemimize bağladık. Isıtma sistemimizin kombi olduğunu varsayalım ve oda termostatının nasıl kullanılacağı hakkında biraz bilgi verelim. Öncelikle kombiniz ister hermetik ister yoğuşmalı olsun kombi üzerindeki ısıtma derecesi 55-65 arasında olmalıdır. Bu derecenin yüksek olmasındaki amac evin yada ısıtılacak mekanın bir an önce istenilen sıcaklığa gelmesi ve kombinin durmasıdır.

Oda termostatını ise ortalama 22 derece civarında tutulacak ve gece 20-21 dereceye düşürülmelidir. Sabah saatlerinde evi havalandırmalı ve bu havalandırma sırasında oda termostatının kapalı olduğuna dikkat etmelisiniz.

Umarım yazımız faydalı olmuştur. Aklınıza takılan her konuda iletişim bölümünde yer alan numaralarımızdan bize ulaşabilir ofisimizi ziyaret edebilir siniz.

Kategoriler:Genel

Tagged as: , ,

1 reply »

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s